Mikro yeşillikler, besin değerleri açısından yetişkin bitkisel kaynaklara oranla çok daha zengin olduklarından, bütün dünyada “süper besinler” olarak anılmaktadırlar.

Kanserle mücadelede önemli etkileri olan sulforafan maddesi, brokoli filizinde 440mg/100g bulunmaktadır. Bu miktar yetişmiş brokoliye oranla, türlere göre değişmekle birlikte 50-100 kata kadar daha fazladır.

Mikro yeşiller çok iyi bitkisel protein kaynaklarıdır. En çok protein içeren filizler, Ayçiçeği, Alfa Alfa, Turp, Bezelye ve Brokoli filizleridir.

E vitamini bakımından en düşük ölçülen mikro yeşil değeri bile (4.9mg/100g), yetişkin ıspanağın 2 katından daha fazladır(2mg/100).

En yüksek vitamin K1, C ve E içeren mikro yeşiller, Kırmızı Lahana, Kırmızı Amaranth, Turp filizleridir.

En yüksek karotenoid içeren mikro yeşil ise Kişniş filizidir.

En yüksek violaksantin içeriği ile Kişniş filizi(7.7mg/100g), yetişkin kişnişten 5 kat ve iyi bir violaksantin kaynağı olarak bilinen yetişkin ıspanaktan ise 2.8 kat daha fazla etken madde bulundurur.

Mikro yeşiller aynı zamanda çok iyi bitkisel lif kaynaklarıdır. Bitkisel lifler, sindirim sistemi sağlığımız ve bağırsak floramız için oldukça değerlidir.

*Bu bölümde kullanılan bütün rakamsal veriler, bilimsel makalelerden derlenmiştir. Kaynak makaleleri sayfa sonunda görebilirsiniz.

Related posts

Welcome

Organic products

Advertising is the way great brands get to be great brands prospectum sociis natoque.
Follow and socialize with us