Jelli ya da kenevir lifli tohumlarımızı hazırladıktan sonra hiç ışık almayan, oda sıcaklığında ve mümkünse hava alan, temiz bir yere koyuyoruz ya da üzerini ışık almayacak şekilde temiz bir bezle örtüyoruz.

Türlere göre değişmekle birlikte ortalama 3-4 gün boyunca karanlıkta bekletiyoruz ve her gün açıp kontrol ederek aşamaları takip ediyoruz. Hem su püskürterek sürekli nemli kalmalarını sağlıyoruz(lifli setlerde) hem de hava almalarını sağlamış oluyoruz.

Işığa çıkma zamanını anlamak için, tohumların çimlenme durumunu kontrol ediyoruz. Yaprakların oluşmaya ve gövdelerin uzamaya başladığını gördüğümüzde filizleri ışığa çıkarabiliriz.

Bol ışık alan bir pencere önü uygun olacaktır. Ortamın oda sıcaklığında olmasına ve filizlerin susuz kalmamasına dikkat ediyoruz. Işığa çıkardıktan sonra fıs fısla değil, dipten sulama yapıyoruz. Filizler yapraklarını iyice açana kadar bekliyoruz. Bu süre türlere ve ortam şartlarına göre değişir ancak genelde 10 – 12 günde filizlerimiz yenmeye hazır olacaktır. Bazen bu süre 15 güne kadar uzayabilir, bazen 7-8 güne düşebilir.

Bezelye, mısır, çekirdek, nohut, mercimek, buğday, fasulye gibi büyük tohumları önce 12 saat suda bekletip su çektiriyoruz ve sonrasında sularını süzüyoruz. Tohumlar patlayana kadar, her gün yıkayıp süzerek(tel süzgeçte yapabilirsiniz), sürekli nemli ve karanlıkta kalmalarını sağlayıp çimlendiriyoruz yani canlandırıyoruz(mikro filiz evresi). Tohumlar patladıktan sonra jel ya da kenevir lifimizin üzerine dağıtıp yine karanlıkta gelişmelerini bekliyoruz ve sonra ışığa alıyoruz. (Can Bahçe Youtube kanalı: Mikro filizden mikro yeşile geçiş)Bu büyük tohumlu filizleri bir kere kesip hasat ettikten sonra biraz daha büyütebilirsiniz, ancak her seferinde besin değerleri düşecektir. Filizler çoğunlukla tek kullanımlıktır.

Filizler ışık altında yapraklarını iyice açıp boylandıktan sonra, köklerin hemen üzerinden temiz bir makas yardımıyla kesip çiğ olarak yiyebilirsiniz. Her bir paketi tercihinize göre 3-5 porsiyonda yiyebilir ya da tek öğünde 2-3 paketi de kullanabilirsiniz. Filizler yemeye hazır hale geldikten sonra köklü olarak buz dolabına alıp 7-10 gün arası muhafaza edebilirsiniz.

Filizlenmiş yeşillikleri tek tek ayırıp, köküyle beraber toprağa alarak büyütebilir, büyük sebzeler yetiştirebilir ve onlardan da tohum alabilirsiniz. Tohumların hepsi GDOsuz, ilaçsız, doğal tohumlardır.

Balmumlu kumaşları soğuk suyla yıkayıp temizledikten, kenevir liflerini temizleyip kaynatarak sterilize ettikten sonra tekrar kullanabilirsiniz.

KENEVİR LİFLİ MİKRO YEŞİL SETLERİNİN HAZIRLANIŞI

 1. Kenevir liflerine su püskürterek ve elinizle hafifçe dokunarak tohumlar için düz bir yüzey oluşturun.
 2. Paketteki tohumun tamamını yüzeye eşit ve düzgün dağılacak şekilde serpin. Toplu düşenleri temiz bir malzemeyle dağıtın çünkü toplu tohumlar küflenmelere yol açar.
 3. Tohumları fıs fıs yardımıyla bol su püskürterek nemlendirin. Tohumlar su içinde kalmadıkları sürece bol bol nemlendirebilirsiniz.
 4. Nemli tohum kaplarını tamamen karanlık, ışık almayacak ancak mümkünse hava alan bir yere koyun. Her gün kontrol ederek hem hava almalarını sağlayın hem de su püskürterek nemlendirin. Sıcak ve kuru bir yerdelerse günde en az iki kere kontrol edin ve nemlendirin.
 5. Işığa çıkardıktan sonra her gün dipten sulama yapın. Su seviyesi filizlerin gövdelerine ulaşmasın ancak bütün köklere ulaştığından emin olun. Su gövde ve tohumlara kadar yükselirse çürümelere neden olacaktır.

BİTKİSEL JELLİ MİKRO YEŞİL SETLERİNİN HAZIRLANIŞI

 1. Bir porsiyon için, bir su bardağı(180-200 ml) temiz suyun içerisine 1 paket bitkisel toz karışımı ekleyerek karıştırın ve kaynatın.
 2. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp ılımasını bekleyin. Saksı olarak balmumlu kumaş kullanıyorsanız, karışımı kabın içine sıcakken dökmeyin, bal mumunu eritir ve kumaş kabımız yumuşayarak suyu bırakır.
 3. Karışımımız soğumaya yakın ve jelleşmeye başladığında mumlu kumaşın içine döküp tamamen soğumasını ve katı bir jele dönüşmesini bekleyin. Jeli kabımıza almadan tamamen donduysa sorun değil, bir kaşıkla küçük parçalara ayırıp, karıştırıp yine kabımızın içine döküp eşit şekilde dağıtabiliriz.
 4. Paketteki tohumun tamamını jelin yüzeyine eşit ve düzgün dağılacak şekilde serpin. Toplu düşenleri temiz bir malzemeyle dağıtın çünkü toplu tohumlar küflenmelere yol açar. Tohumlar jelin yüzeyinde olsunlar, içine gömülmesinler.
 5. Tohumlarımızı karanlık ve mümkünse hava alan bir yere koyup çimlenmelerini bekleyelim. “Diğer yetiştirme detaylarını arka sayfadan okuyabilirsiniz”
 6. Jelli setlerde nemlendirmenize ve sonrasında sulamanıza gerek yoktur, filizler jelin nemini yavaş yavaş çekecekler ve jel zamanla kuruyup yok olacak.
 7. Filizleri belirli bir aşamaya kadar hiç sulamıyoruz ancak bazı filizler suyu hızlı tüketirler ya da bazen ortamda nem oranı düşükse jel suyunu hızlı kaybeder. Bu nedenle filizler ışığa çıktıktan sonra, jelin kalınlığını takip edip, kuruduğunu ve inceldiğini gördüğümüzde dipten sulama yapmamız gerekir. Filizlerin gövdesine su gelmeyecek şekilde ancak bütün köklere su ulaşacak kadar suluyoruz.

Related posts

Welcome

Organic products

Advertising is the way great brands get to be great brands prospectum sociis natoque.
Follow and socialize with us